Zeznanie roczne w usłudze e-PIT

wyrachowani.pl   •   Styczeń 29, 2020

Wstępnie wypełnione zeznanie roczne przez Krajową Administrację Skarbową

Nowa funkcjonalność została wprowadzona przez Ministerstwo Finansów już w 2019 roku do rozliczeń rocznych za 2018 rok. W poprzednim roku podatkowym z nowego rozwiązania fiskusa mogły skorzystać osoby, które składają do urzędu skarbowego zeznania roczne na formularzach PIT-37 i PIT-38. A więc są to podatnicy, którzy w roku podatkowym osiągają jedynie dochody poza działalnością gospodarczą.

W przygotowanym zeznaniu znajdują się informacje, które są przygotowywane przez płatników, czyli w dużym uproszeniu są przeniesione:

  • przychody,
  • koszty uzyskania przychodów,
  • zaliczki pobrane przez płatnika,
  • składki na ubezpieczenia społeczne,
  • składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Co może z takim zeznaniem zrobić podatnik?

Osoba, która chce skorzystać z tej formy rozliczenia rocznego musi pamiętać o kilku kwestiach, a mianowicie:

  • jeżeli będzie korzystała z przysługujących ulg podatkowych to musi edytować zeznanie i wpisać ulgi,
  • jeżeli korzystała z ulg z poprzednim roku podatkowym, a w bieżącym takie ulgi jej nie przysługują to również musi edytować zeznanie i to zmienić,
  • jeżeli w ubiegłym roku składała rozliczenie wspólne z małżonkiem a za rok bieżący chce rozliczyć się sama to również musi edytować zeznanie i dokonać zmian.

Co do zasady zmiany w odliczaniu ulg lub sposobu rozliczenia – indywidualnie lub z małżonkiem, albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci powoduje konieczność edycji, modyfikacji i zatwierdzenia zmian.

Co w sytuacji, gdy zeznanie złożymy tak jak do tej pory?

Otóż jak najbardziej zeznanie roczne można złożyć na dotychczasowych zasadach z wykorzystaniem aplikacji e-Deklaracje czy w innej dostępnej formie. Można też złożyć zeznanie w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jednak rok 2019 przyniósł w tym zakresie dość znaczącą zmianę, a mianowicie. Osoby, które złożą zeznanie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej otrzymają zwrot w terminie 1,5 miesiąca, a w formie papierowej w terminie 3 miesięcy. Czyli jak widać osobom posiadającym nadpłatę z zeznania rocznego nie opłaca się składać zeznań papierowych.

Jakie zmiany w 2020 roku?

Otóż zapowiadane wcześniej zmiany dotyczące przygotowania wstępnie wypełnionych zeznań rocznych dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie doszły do skutku. Jak można przeczytać w projekcie ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 15 lutego 2020 roku na portalu podatkowym będzie można skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania rocznego przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, które wykazują swoje dochody na formularzach: PIT-28; PIT-36; PIT-37 i PIT-38.

Trudności z wprowadzeniem wstępnie wypełnionych zeznań z działalności gospodarczej spowodowane zostało zbyt dużą ilością zmian legislacyjnych o czym można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy.

By |2020-01-29T12:07:43+01:0029 stycznia, 2020|Bez kategorii|