Co z kosztami powyżej 15.000 zł od 2020 roku?

wyrachowani.pl   •   Październik 30, 2019

Limity płatności gotówkowych

Od 2017 roku obowiązują już limity płatności gotówkowych. Płatności za faktury na kwotę powyżej 15.000 zł należy dokonywać na rachunek bankowy. Zapłata w gotówce za fakturę opiewającą na taką kwotę spowoduje wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych.

Dotyczy to transakcji handlowych pomiędzy przedsiębiorcami.

Biała lista podatników

Zmiana, która ma zacząć obowiązywać od 2020 roku jest ściśle związana z tzw. białą listą podatników. Na ten temat informowaliśmy w poprzednim artykule. Ważne jest w tym miejscu przypomnienie i podkreślenie jak ważna jest informacja na temat tego wykazu. Każdy przedsiębiorca przed dokonaniem zapłaty za fakturę na kwotę równą i wyższą od 15.000 zł brutto powinien sprawdzić czy rachunek, na który będzie dokonywał płatności znajduje się na wykazie Ministerstwa Finansów.

Zmiana w podatkach dochodowych od 2020 roku

Z początkiem 2020 roku każda płatność, która przekroczy kwotę 15.000 zł brutto dokonana na rachunek bankowy inny niż wskazany na białej liście zostanie wyłączona z kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych. Banki nie będą zapewniały automatycznej weryfikacji realizowanych płatności. Takie informacje pojawiają się na stronach banków.

Problem z płatnościami w handlu internetowym

Czytając wprost przepisy można zakładać, że również płatności za pomocą kart kredytowych, PAYU, PAYPAL, BLUE-MEDIA nie będą uznawane w kosztach po przekroczeniu obowiązujących limitów. Wynika to z faktu, że taki rachunek nie znajdzie się na białej liście naszego kontrahenta. Sprawa jest znana i Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą, czy też uzupełnieniem obowiązujących już przepisów.

By |2019-10-30T13:47:35+01:0030 października, 2019|Bez kategorii|