Niższy PIT już od października 2019 roku

wyrachowani.pl   •   Wrzesień 30, 2019

Obniżenie stawki podatku PIT

Ustawa została już podpisana przez Prezydenta, czeka tylko na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. To o czym informowaliśmy w lipcu stało się faktem. Mikołaj przyszedł wcześniej w tym roku. Zmiana stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w trakcie roku podatkowego należy do sytuacji kuriozalnych. Od momentu wprowadzenia tego podatku trudno przypomnieć sobie taką sytuację.

Jest to niewątpliwie miła wiadomość dla wszystkich. Już w bieżącym roku podatkowym nasze dochody netto zwiększą się na plus. Na wprowadzonej zmianie zyskają wszyscy, którzy rozliczają podatek PIT. Osoby pracujące, bez względu na formę umowy, emeryci, renciści, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Ministerstwo Finansów ocenia, że z tej obniżki skorzysta około 25 milionów podatników.

Jaki podatek PIT zapłacimy od października?

Otóż jak czytamy w przepisach przejściowych do zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych od 1 października do 31 grudnia 2019 roku zamiast stawki 18% zastosujemy stawkę 17%.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą policzą zaliczkę ze stawką 17,75% podatku PIT.

Natomiast istnieje jeszcze jedna możliwość naliczania stawki 17,75% przez płatników na wniosek podatnika również w tym samym okresie.

Wyższe koszty uzyskania przychodów

Osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą liczyć jeszcze w tym roku na wyższe koszty uzyskania przychodów. W ustawie zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych w przepisach przejściowych zagwarantowana jest podwyżka kosztów pracowniczych.

Osoby, które do tej pory miały obniżany przychód o kwotę 111,25 zł, dla nich od 1 października koszty pracownicze wyniosą 250,00 zł. Pozostałe osoby dojeżdżające do pracy z innych miejscowości, czy też uzyskujący dochody z tytułu kilku umów zyskają jeszcze więcej.

 

Kwota wolna od podatku po zmianach od października

Obniżenie stawki podatku PIT będzie miało swoje przełożenie na wysokość kwoty wolnej od podatku, która wynosi 3.089,00 zł.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę będą miały obniżoną zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę 43,76 zł w miejsce kwoty 46,33 zł.

Natomiast osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą odliczą od podatku zamiast dotychczasowego 556,02 zł kwotę 548,30 zł. Taką kwotę zastosują już przy obliczaniu zaliczki na PIT począwszy od miesiąca września lub 3 kwartału 2019 roku.

By |2019-09-30T10:04:22+02:0030 września, 2019|Bez kategorii|