Biała lista podatników

wyrachowani.pl   •   Wrzesień 30, 2019

Biała lista podatników VAT

Od 1 września 2019 roku zaczęła obowiązywać „biała lista podatników VAT”. Wykaz znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów w Biuletynie Informacji Publicznej. Każda osoba ma dostęp do takiego wykazu. Informacje w nim zawarte mogą być bardzo pomocne przy przeprowadzanych transakcjach handlowych pomiędzy przedsiębiorcami. A od 2020 roku wpłata za fakturę kosztową na rachunek, który nie figuruje na białej liście może przysporzyć podatnikowi wiele problemów.

Czego się dowiemy z białej listy?

Uzyskamy informację między innymi:

– czy mamy do czynienia z czynnym podatnikiem VAT,

– czy kontrahentowi odmówiono rejestracji,

– czy został wykreślony,

– czy może przywrócony do rejestru.

Dodatkowo możemy sprawdzić numer rachunku bankowego, na który dokonujemy zapłaty za faktury zakupowe, czy figuruje na wspomnianym wykazie.

Ponadto można sprawdzić dane dotyczące naszego kontrahenta również historycznie wprowadzając stosowną datę do wyszukiwarki. W ten sposób możemy pozyskać informacje sprzed 5 lat.

Jakie dane są potrzebne, żeby sprawdzić podatnika?

Kryteria wyszukiwania są ogólnie znane i dostępne w przypadku przedsiębiorcy. Wyszukać można po:

 NIP, REGON, nazwie podmiotu, numerze rachunku

 Co ma się zmienić od 2020 roku?

Od 2020 roku w podatkach dochodowych PIT i CIT będzie wprowadzony obowiązek dokonywania płatności na rachunki wskazane w wykazie Ministerstwa Finansów na tzw. białej liście. Brak dokonania zapłaty powyżej 15.000 zł brutto będzie skutkował nieuznaniem takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Jak będzie przebiegała weryfikacja takich rachunków na razie jest nieokreślone. Trudno sobie wyobrazić, aby przedsiębiorcy każdą płatność sprawdzali na wykazie ministerialnym.

By |2019-09-30T09:02:04+02:0030 września, 2019|Bez kategorii|